نحوه جابجایی تایر خودرو

در
دسته بندی ها: آموزش, بلاگ

جابجایی تایرها زیر خودرو

میزان فرسایش تایرهای جلوی خودرو اغلب سریع تر از تایر های عقب می باشد. تغییر منظم محل قرار گیری اغلب به یکنواخت سازی میزان فرسایش آنها کمک کرده و تایر ها دارای طول عمر بیشتری خواهند بود. جابجایی تایرها زیر خودرو مشکلات فرسایشی ناشی از صحیح نبودن مقدار فشار باد داخلی را اصلاح نخواهد کرد.

 در چه فواصل زمانی باید جابجایی تایر زیرخودرو را انجام داد؟

جابجایی تایرها حدوداٌ بعد از هر 10،000 کیلومتر کارکرد مناسب می باشد. هرچند عوامل دیگر مانند شرایط محیطی و سرویس و همچنین سبک رانندگی و عیوب سیستم تعلیق خودرو هم ممکن است بر میزان پیمایش لازم برای جابجایی تایر ها تاثیر گذار باشد. برخی از این عوامل عبارتند از :
 • سرعت بالا، حمل بارهای سنگین، پیمودن فواصل طولانی: اگر شما به طور منظم با سرعت‌های بالا ودر فاصله‌های طولانی رانندگی می کنید یا بارهای سنگینی را حمل می‌کنید، فشار اضافی وارده به خودرو می‌تواند به معنی جابجایی زودتر تایرهای زیر خودرو باشد.
 • فرسایش غیر عادی: در صورت مشاهده فرسایش شدید و غیر یکنواخت در تایرها، آنها را در اسرع وقت زیر خودرو جابجا کنید.
 • صدای تایر: اگر صدای تایر را هنگام رانندگی در یک جاده صاف احساس می‌کنید ، ممکن است وقت آن رسیده باشد که تایر ها را زیر خودرو و روی محور های عقب و جلو، جابجا کنید.

آیا می توانم جابجایی تایر را خودم انجام دهم؟

توصیه می‌شود که برای جابجایی به آپاراتی‌ها مراجعه نمایید تا کار به روش اصولی و حرفه‌ای انجام پذیرد. اما شما نیزمی‌توانید این کار را انجام داده و برای آن هیچ ابزار تخصصی لازم نیست . فقط به فضای کافی و چند ساعت وقت، نیاز دارید. برای انجام کارهای مرتبط با خودرو، همواره از کتابچه راهنمایی که توسط سازنده خودرو برای مالک آن تهیه شده است، استفاده کنید.  درصورتی که کار جابجایی تایر زیر خودرو را خودتان انجام می دهید، به موارد زیر توجه کنید:
 • جابجایی از روی محورجلو به محور عقب: اگر تایرها دارای اندازه یکسان باشند، بایستی آنها را از محور جلو به سمت محور عقب جابه جا کنید.
 • طرح گل های جهت داردر هنگام جابجایی تایر هایی که دارای طرح گل های جهت دارهستند، اطمینان حاصل کنید که جهت حرکت تایر(که روی دیواره آن با استفاده از یک فلش نشان داده شده است)، در جهت حرکت خودرو باشد.
 • باز وبست و بالانس مجدد تایر هاچنانچه زیر خودرو از تایر های با طرح گل های جهت دار و سایز های مختلف استفاده شده باشد، بایستی پس از جابجایی، نسبت به بالانس مجدد تایر ها اقدام نمایید.
 • چگونه یک تایر پنچر را تعمیر کنیم؟

چرا تعمیر تایر مهم است؟

اگر رانندگی را با تایری انجام می دهید که به طور مداوم هوای داخلی خود را از دست می دهد، یا دارای یک سوراخ است.بسیار مهم است که تایر در اسرع وقت توسط یک متخصص بررسی شود. این کار نه تنها برای حفظ ایمنی شما ضروری است، بلکه رانندگی با یک تایر پنچر ( کم باد) حتی برای طی یک فاصله کوتاه، می تواند باعث خرابی و غیر قابل استفاده شدن آن شود.

چه کارهایی را یک متخصص تایر می تواند برای شما انجام دهد؟

 • تعمیر سوراخ های رویه (ترد) تایر: اکثر سوراخ ها، بریدگی ها و صدمات وارده به تایر تا اندازه 64/0 سانتیمتر در صورتی که خرابی از رویه به سطوح زیرین (لایه ها) نفوذ نکرده باشد، قابل تعمیر است.
 • از گسترش آسیب دیدگی تایر جلوگیری کند.
 • فشارباد داخلی تایر را کنترل کرده و آن را به میزان توصیه شده برساند.
با این حال، مواردی وجود دارد که شما به سادگی نمی توانید آن را تعمیر کنید. در این موارد، شما باید تایر جدیدی را خریداری کنید.

 چگونه سوراخ تایر خود را پیدا کنید؟

آیا متوجه کاهش مداوم فشار باد داخلی تایر شده اید؟ شما باید ابتدا برای تعمیر، محل نشتی و سوراخ را پیدا کنید.
 • وجود پیچ یا سایر مواد خارجی که بخشی از آن از تایر بیرون زده شده است را کنترل کنید. پیدا کردن منبع نشتی می تواند کمی مشکل باشد اما ترفندی وجود دارد که این کار را آسان می کند.
 • یک ظرف اسپری را با مقداری محلول صابون یا مایع آشکارساز نشتی، پرکنید.
 • تایر را باد زده و سپس تمام سطح خارجی تایر را با محتوای بطری، اسپری کنید.
 • هم زمان با حرکت محلول داخل بطری بر روی ترد، منتظر خروج حباب های کوچک هوا، درست در محلی که سوراخ وجود دارد، باشید.
در صورتی که سوراخ تایر خود را پیدا کردید، توصیه میشود جهت تعمیر به یک متخصص این کار مراجعه نمایید.